Régebbi képek

[index]

Az általam megfigyelt 1978 - 1994 köti időszakban három mozdonyról volt tudomásom. Ezeket részletesen leírtam. Pályaszámuk: 3, 4 és 5. Már a számozás sejtetni engedett további két mozdonyt. Ezek az alábbi régebbről származó képeken meg is jelennek. A képekből az a következtetés vonható le, hogy az általam ismert mozdonyok át lettek számozva, mivel a régi képeken egyértelműen azonosítva más pályaszámmal szerepelnek.

A következőkben a régi számozást használom.

Az alábbi képen az 1-es pályaszámú mozdony látható (új számozás szerint 4-es). A kép keletkezése ismeretlen. (A képet küldte Fullin Giovanni, de megjelenik a Régi Magyar Villamosok című könyvben is).

Az alábbi kép 1973-ban készült és az 1-es és 5-ös mozdonyokat ábrázolja, amint együttesen használva egy vagont húznak az ecetgyárból. Az 1-es mozdony azonos az új számozás szerinti 4-es mozdonnyal.

Szintén az ecetgyár vágányán van megörökítve az 5-ös mozdony egy 1956-os képen. Itt szám nem látszik a mozdonyon de nem valószínű, hogy több ilyen lett volna. Ez a mozdony elüt a többitől, sokkal egyszerűbb, vagon alakú. 1946 után került Nagyváradra. 1956 körüli gyártású lehet. A képeken kívül más információ nincs róla.

A következő képen a 2-es mozdony az Őssi állomás felé halad. A vágányon osztozik a villamossal. A villamos a hetvenes évekig ezen az útvonalon járt. A kép 1965-ből származik. A mozdony azonosítható az új számozás szerinti 5-össel, aminek itt még kis ütközői 3 - 3 lámpája és henger alakú sebességszabályozó dobozai voltak.

Az alábbi képen a 4-es mozdony van megörökítve, amint a Templomtér felől halad a Velencei állomás felé a Kolozsvári úton. Ez is más mint a többi négy. Talán a hármasra hasonlít a legjobban de nagyobb vezetőfülkéje van. A kép 1973-ból származik.

A következő képen háttérben a sörgyár nyugati oldala, előtérben a 4-es. Itt sincs szám a mozdonyon, de nem valószínű, hogy több ilyen lett volna Nagyváradon, bár kisebb eltéréseket mutat a két kép: a sebességszabályozó doboz hiányzik az alsó képen a tetejéről. De mint látható a többi mozdonynál is ezeket gyakran cserélték. A kép az ötvenes években készülhetett.

A Régi Magyar Villamosok című könyvben a 4-es pályaszámú mozdonyról egy tervrajz szerepel a következő adatokkal:

A mozdony az N.V.V műhelyében készült 1940 körül. A Monarchia közös hadseregének egy I. világháborús benzin-elektromos meghajtású Skoda 38-as lövegvonat M16 Elektro-Fahrgestell - egyedi kerékmeghajtású, nyolcmotoros, nyolckerekes - szállítókocsijára építettek. A villamos motorok egyenként 11kW-osak voltak. A konstrukció nem vált be.

A fenti képeken szereplő 4-es mozdony kocsiszekrénye hasonlít a rajzon szereplőhöz, csak a futóműnél van lényeges eltérés. Arra következtetek, hogy a teljes alvázat kicserélhették szokásos kéttengelyes - kétmotoros kivitelűre. Egyéb adatom nincs erről a mozdonyról, 1978 után már nem jelenik meg. (a tervrajzot küldte Fullin Givanni).

Az alábbi kép állítólag a századelején készült. A villamosművet ábrázolja és felfedezhető rajta az egyik Weitzer mozdony, valószínűleg a 4-es vagy az 5-ös.  A mozdony remiz hátsó bejárata felé halad. Ez azt a feltételezést támasztja alá, hogy ez a két mozdony kerülhetett Nagyváradra a század elején (1907 után).

Az NVV5 pályaszámú mozdony 1942-ben került Nagyváradra majd 1943-ban Debrecenbe szállították. A mozdonyt a Ganz  gyártotta 1900-ban.

A mozdony jellemzői:

Hossz 5438 mm
Szélessége 2200 mm
Tengelytáv 1800 mm
Áramszedők száma 1
Teljesítménye 2 x 25 LE

(lásd a béka weblapot) (Forrás Németh Zoltán Ádám)

[index]